Skracovacia píla SPS-500 Ide proti prúdu...

2. apríla 2024

Skracovacím pílam alebo aj pílam na priečne rezanie sa venujeme už nejaký čas, a prešli si svojím vývojom či už to konštrukčným alebo dizajnovým.

Aktuálne máme ako „Nominálny“ produkt stroj SPS-500 ktorý je v niečom špecifický a veľmi odlišný od všetkých ostatných skracovacích píl, tou odlišnosťou je PLNE ELEKTRICKÝ CHOD!.

Na prevádzku stroja nepotrebujeme ani liter stlačeného vzduchu. Je pravda že to v konečnom dôsledku predražuje a v zásadnej miere aj komplikuje stroj ako taký ale tento náš cieľ a odlišnosť ktorú sme si vybrali má hneď niekoľko výhod.

  1. Šetrenie nákladov na výrobu vzduchu
  2. Možnosť bezproblémovej prevádzky stroja aj v mínusových teplotách
  3. Jednoduchá údržba
  4. Plynulejší a kvalitnejší rez

Kultivovaný spoločník

Skracovaciu pílu naozaj nepotrebuje každý… Pre začiatok každý začínal s pokosovou pílou a ručne delil každý materiál. Dá sa to, a pre malé prevádzky je to riešenie. Ak však máte už malý alebo stredný podnik kde je skracovanie na dennej báze ste odkázaný tento problém riešiť. V dnešnej dobe už len veľmi ťažko nájdete človeka ktorý bude celý deň s rovnakým výkonom ručne ťahať každý jeden rez a v neposlednom rade pri tejto monotónnej práci môže prísť veľmi ľahko ku zraneniu či odrezaniu prstov čo už je veľká komplikácia.

Výroba okien či drevostavby.

Dôvodov prečo menia ľudia pokosovú pílu za premyslené riešenie je hneď niekoľko:

  1. Doslova za rok zodrú aj dve pokosové píly, čiže návratnosť investície
  2. Komfort pri práci a bezpečnosť pri práci
  3. Požiadavka skracovania veľkých prierezov
  4. Vyššia efektivita

Práve veľké prierezy sú často dôvodom prečo sú majitelia nútený k zmene. Trendy vo výrobe okien stále rastú s čím rastie aj prierez eurohranolov ktoré treba skrátiť.

Riešenie pre píly

Každý kto prevádzkuje pílu už určite zažil že na stroji ktorý bol plný pneumatiky mal v mínusových teplotách problém. S elektrickým riešením sa vám to nestane. Kľukovke je jedno koľko je stupňov.

Plynulejší / kvalitnejší rez

Neodpisujeme pneumatiku ako zdroj pohybu, aj my máme v ponuke skracovaciu pílu poháňanú pneumatickým valcom, tento zdroj má výhody pri potrebe veľmi rýchleho optimalizovania kvality čí skracovania prírezov.

Nevýhody ale nastávajú v momente kedy potrebujete vyššiu kvalitu rezu bez zachvenia kotúča či rezaní súčastne aj vyšších prierezov. Pri elektrických pílach si veľmi precízne a jemné nastavenie rýchlosti cyklu vďaka čomu aj so slabším motorom dokážete bez menších problémov rezať hranoly 150x150mm a netrpí pri tom motor, stroj alebo samotný kotúč.

Ťažkotonážnik do linky

Tu sa už dostávame niekde úplne inde….

Popri bežných skracovačkách typu SPS sa zviezli aj tieto dlhorezné ťažkotonážniky typu SPS-500 LR ( LR = Long Rip ). Stroje určené do liniek alebo prevádzok ktoré dĺžkovo delia materiál, prizmy pred pozdĺžnym rozmietaním.

Tento postup má za nás určite mnoho výhod najmä vo výrobách kde sa až tak nerieši kvalita prírezu a dodáva sa materiál vo fixných dĺžkach. Prípadne spracovanie mäkkého reziva.

Ako príklad uvediem výrobu paliet kedy sa režu prizmy s výškou 120mm. Tento materiál sa následne rozmietne na kotúčových pílach. Vďaka deleniu priziem šetríme čas kedy by každá doska ktorá z kotúčovej píly vyjde musela byť skrátená na rozmer.

Áno bežne sa to delí klasickou reťazovou pílou ktorá strojí zlomok ceny. Ale doba ide stále dopredu a pri vyšších požiadavkách na kvalitu, presnosť či produktivitu si tieto stroje zastanú svoje miesto.

Optimalizácia kvality vďaka KUSING SPS-400 Speed Cut 30°

V momente kedy som písal tento článok stroj akurát nabiehal do výroby a musím povedať že sa už neviem dočkať kedy bude hotový!

Opäť raz je to iný pohľad na problémy s inovatívnou a šikovnou myšlienkou: „Čo takto nakloniť stroj o 30°“

Dôvod je veľmi jednoduchý. Ale o tom si viac povieme v ďalšom článku venujúcemu sa tomuto stroju.

PS: Ak máte optimalizačnú + cinkovaciu línku určite nám zavolajte lebo veľmi dobre viete o akom probléme hovoríme… 😉